Základné zubné vybavenie a zubné nástroje

Základné zubné vybavenie a zubné nástroje

Ak často navštevujete rôznych zubných lekárov, mali by ste si všimnúť, že niektoré prístroje a nástroje, ktoré používajú, vyzerajú nápadne rovnako. Tieto zubné prístroje a nástroje sú nevyhnutné na to, aby mohol zubár dokončiť svoju zubnú prácu. Aj keď niektoré zariadenia, ktoré používa váš miestny zubný lekár, môžu vyzerať staré, fungujú rovnako dobre ako novšie. Tieto základné dentálne prístroje a nástroje vyhľadajte, kedykoľvek budete mať čas na prehliadku ošetrovne.

Zubné kreslo

Zubné kreslo je pravdepodobne najvýznamnejším zubným vybavením v ošetrovni. Zubní lekári po zakúpení v praxi kupujú úplne nové alebo renovované zubné kreslá. Bez ohľadu na stav, pohodlie, stabilitu a užitočnosť sú tri kľúčové faktory, ktoré nastavujú dobrý zubný kreslo od zlého. Prvé zubné kreslo bolo predstavené v roku 1970 a neustále sa vyvíja tak, aby vyhovovalo rôznym estetickým požiadavkám zubných ordinácií a poskytovalo ďalšie možnosti, ako napríklad schopnosť čistiť tečúcu vodu, športové LCD displeje a vylepšená podpora chrbtice navrhnutá špeciálne pre starších pacientov.

Vyhadzovač slín

Pravdepodobne poznáte vypúšťač sliny, ktorý beží, pretože produkuje okolitý hluk. Vyhadzovač sliny uľahčuje vysávanie dotieravých slín pri operácii pomocou sacích rúrok. Nerobte si však starosti, pretože odsávač slin nevysuší vaše ústa, strojček odfiltruje iba prebytočné sliny produkované telom pri nepríjemných polohách úst.

Vyšetrovacie nástroje

Zubní lekári pomocou vyšetrovacích nástrojov nakukujú do úst, hľadajú príčinu bolesti a nakoniec pracujú na poškodenom alebo infikovanom zube.

Zrkadlo v ústach sa používa na nahliadnutie do ťažko viditeľných oblastí úst, ako sú chrbát a medzery v dutinách. Zubné zrkadlo v ústach používa aj zubár na buchnutie zuba, aby zistil, či neprináša bolesť.

Zubný prieskumník má hák, ktorý slúži ako škrabka na drobné usadzovanie plaku a zubného kameňa. Používa sa tiež na senzibilizáciu zuba a na zistenie, či u pacienta nevzniká nejaký pocit mravčenia. Primárnym účelom zubného prieskumníka je zistiť, či sa na zube nehromadí nejaký zubný kaz.

Parodontálna sonda sa používa na meranie hĺbky vrecka medzi zubami. Táto sonda sa zvyčajne používa u dospelých pacientov, pretože sú náchylnejší na paradentózu. Sonda sa používa aj u pacientov, ktorí nosia rovnátka a Invisalign, aby videli akékoľvek zlepšenia v ich uhryznutí.

exkavátory

Zubné pinzety / College pinzety

Tieto pinzety sa zvyčajne používajú na držanie a vtláčanie bavlny do rôznych častí úst, aby sa zabránilo prúdeniu slín do zubov.

Zubný bager

Zubné rýpadlá majú rôzne konce: lyžicu, pazúr alebo čepeľ veľkosti disku. Používajú sa pri odstraňovaní zubného kazu. Tvary zodpovedajú rôznym typom zubov.

Zubná vŕtačka

Po zistení príčiny bolesti zubov, a to najčastejšie, po rozpadnutom molárovi, bude musieť zubár zubný vrták vyčistiť. Zubný lekár môže byť pripevnený k rôznym odnímateľným špičkám / predĺženiam (tiež sa nazývajú zubné frézy) a je schopný otáčok 400 000 ot./min., Čo je ideálne riešenie na preniknutie tvrdého povrchu vápnika zuba. Zubná vŕtačka sa primárne používa na vykopanie dutiny pred jej vyplnením kompozitnou živicou alebo amalgámom.

Po vyplnení zuba kompozitnou živicou alebo amalgámom, oprave štiepaných zubov alebo z čisto kozmetických dôvodov je na vyhladenie povrchu zuba nevyhnutné použitie zubnej frézy.

Zubná striekačka

Zubná striekačka je jedinečná striekačka špeciálne navrhnutá na vstrekovanie dostatočného a kontrolovaného množstva anestézie do ďasien. Používa sa tiež na odsávanie tekutín (najmä hnisu) z ďasien.

Zubná anestézia

Zubná anestézia je špecializovaná forma celkovej anestézie, pri ktorej chýba prítomnosť oxidu dusného. Zubná anestézia zubár bežne nazýva lidokaín. Jeho znecitlivujúci účinok zvyčajne trvá dve hodiny, v závislosti od telesnej hmotnosti a tolerancie nervového systému voči anestetikám.

Úvod do dentálnych nástrojov

Nikto nemá rád návštevu zubára! Hluk a strach z toho, že sa posadíte na stoličku, vylučujú veľa ľudí z tejto dôležitej pravidelnej kontroly, ktorá zaisťuje ústnu hygienu a šťastný a zdravý úsmev. Návšteva zubára by nemala byť vôbec desivá a či už sa snažíte upokojiť deťom nervy alebo svoje vlastné, trocha poučenia o spôsoboch a metódach zubného lekárstva môže pomôcť upokojiť vašu myseľ.

Obchodné praktiky

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia vyľakajú, keď sa dostanú do zubnej ordinácie, je sada nástrojov ako exkavátory, ktoré zubár používa. Hlučné vŕtačky a ostro vyzerajúce nástroje môžu byť trochu zastrašujúce - ale keď zistíte, na čo sa ktoré z nich používajú, už sa vám nezdajú tak strašidelné.

Zubná vŕtačka

Hlukom ochrannej známky ktorejkoľvek zubnej ordinácie je hluk vysokorýchlostného vrtáka používaného pri zákrokoch. Aj keď to môže znieť hrozivo, jeho skutočné použitie na odstránenie kazu a vytvarovanie zubov pred plnením alebo korunkou neznie tak zle! Mnohí by to mohli poznať ako „vŕtačku“, ale vlastný názov tohto prístroja je „zubný násadec“.

Bur

Hrot je vrták podobný vrtáku, ktorý sa hodí do zubnej vŕtačky. Kotúč musí byť vyrobený zo silných kovov a niekedy potiahnutý diamantom. Musí byť dostatočne odolný na to, aby ho bolo možné pri tvarovaní a opracovávaní zubov počas prevádzky zubnej vŕtačky.

Zubné rýpadlo

Znie to trochu ako ťažobné zariadenie, však? Rýpadlá majú rôzne tvary a veľkosti, aby preskúmali dutiny, odstránili rozpad a otestovali previsy.

Podpera úst

Ústne podpery sa používajú na to, aby pomohli deťom udržať otvorené ústa, keď sú na stoličke. Stomatológia je zjavne ťažká práca a mladí ľudia majú niekedy problém sedieť počas celej procedúry pokojne! Náustok je vyrobený z gumového materiálu, klinového tvaru a je k dispozícii v rôznych veľkostiach, aby vyhovoval každému pacientovi.

Zrkadlo do úst

Možno najmenej zastrašujúce zo všetkých zubných exkavátorov. Ústne zrkadlo sa používa na získanie dobrého pohľadu na každý zub z každého uhla. Nájdenie dutín a iných problémov by bez nich bolo takmer nemožné.

Nebojte sa zubára! Iste, niekedy je to trochu zastrašujúce lezenie na stoličke, ale prekonanie nervozity znamená lepšiu dentálnu hygienu a menšiu šancu na nákladnú a bolestivú pohotovostnú zubnú prácu v budúcnosti. Spoznajte základné zubné nástroje a urobte zo svojej pravidelnej prehliadky strach.